מהו הפריים?

מהו הפריים?

רבים מבולבלים ממסלולי הריביות השונים והמגוונים. לכל מסלול יש את האופי והייחודיות שלו, המאפשר התנהלות שונה. לכל מסלול יש את היתרונות והחסרונות שלו, ובמידה ומבינים לעומק את המסלול ניתן להעריך, לפחות בחלק גדול של המסלולים, כיצד תראה המשכנתא לאורך השנים. מסיבה זו חשוב להבין כיצד המסלולים השונים מתנהגים כך שלא יהיו הפתעות לא נעימות במשכנתא.

אחד המסלולים היותר מדוברים בתקופה האחרונה הוא הפריים. המסלול בבסיסו בנוי על גבי הריבית המפורסמת על ידי בנק ישראל, ובנוסף אליה 1.5%. זה ההגדרה של הפריים, והוא עובד בצורה זהה בכל הבנקים. כך שבמידה ויועץ כלשהו אומר שבבנק מסוים הפריים יותר אטרקטיבי - נמוך יותר, יציב יותר או עובד בצורה נוחה יותר, אז ניתן לדעת על היועץ הזה אחד מהשניים - או שהוא לא מקצועי או שהוא לא אוהב לדבר אמת. בכל מקרה, לא כדאי לקבל יעוץ משכנתא מאדם כזה.

ההגדה המדויקת ביותר של הפריים הוא - כלי מוניטארי לשמירה על יציבות המחירים. או בעברית יותר פשוטה - הדרך של הנגיד לשלוט באינפלציה. נגיד בנק ישראל קובע את גובה הריבית בסוף כל חודש, על פי תפיסתו מה הדבר הטוב ביותר עבור המשק. כך שכל חודש הנגיד מכריז על ריבית פריים חדשה. הנגיד יכול להחליט אחד משלוש אפשרויות - לעלות את הריבית, להוריד אותה, או להותיר אותה על כנה. בכל מקרה – להחלטת הנגיד יש השפעה ישירה כל משכנתא בה משולב מסלול הפריים.

היתרון של מסלול הפריים על מסלולים אחרים הם:

  • ריבית אטרקטיבית ונמוכה יותר ביחס למסלולים האחרים
  • ניתן בכל רגע לסלק את ההלוואה בפריים, ללא עמלות סילוק (=היוון)
  • הקרן במסלול הפריים אינם צמודים למדד

החיסרון של מסלול הפריים: הריבית אינה קבועה, ויכולה להשתנות בכל חודש מחדש. זהו סיכון גדול שאסור להקל בו ראש. בדיוק בגלל סכנה זו, בנק ישראל העביר חוקים, המגבילים על לקוחות את כמות הפריים שניתן לשלב המשכנתא עד לשליש מסך כל ההלוואה. הרצון של הנגיד הוא להגביל את הסיכון המוגזם של לקוחות, שמתפתים לריבית הנמוכה כרגע, ושוכחים מהעתיד.

כיום, הריביות נחשבות לנמוכות, וזה בדיוק זמן מצוין לנצל זאת כדי לקחת חלק נכבד מהמשכנתא בריבית קבועה. נכון, זה נגד האינסטינקט הישראלי הבסיסי ביותר- לשלם פחות עכשיו. בדיוק לכן אנו ב-"נטו משכנתאות" ממליצים לדעת לשלב את מסלול הפריים בצורה מבוקרת וחכמה, להנות מכל היתרונות שמסלול זה נותן, אך גם צריך להתאים לרמת הסיכון האישית של כל אחד ואחד.