ביטוח

ביטוח

כאשר מלווה מעניק הלוואה, ובייחוד כאשר מדובר על אדם זר שאינו מוכר למלווה ואינו מהווה חלק ממעגל מכריו הקרובים, מקובל לבקש ערבות כלשהי, בכדי להקטין את הסיכון הכרוך בהענקת סכום הכסף המשמעותי. זאת על מנת להבטיח כי סכום ההלוואה, כמו גם הריביות וההצמדות שהוסכמו לגביהם, ישולמו במועדם ובמלואם.
כאשר מתעתד הבנק להעניק לפלוני, ואפילו יהיה זה אחד מלקוחותיו הקבועים, משכנתא על סכום משמעותי יותר מכמה אלפי שקלים בודדים, הרי שאחת מההתחייבויות עליהן נציג הבנק עומד היא רכישת פוליסת ביטוח משכנתא ופוליסת ביטוח נכס, שמהווה ערובה על הבטוחה בעיני הגורם המעניק משכנתאות, לכך שגם במקרה שהנכס נפגע (שריפה, רעידת אדמה וכו'), וגם במקרה מוות של אחד הלווים, הסכום שהוענק לא ייעלם ויוחזר במלואו. הנכסים עצמם, כל עוד מתנהלת פרוצדורה של תשלום משכנתא, משועבדים לבנק וגם הם מהווים ערבות ובטוחה לחוב של הלווה לבנק. במקרה של פיגורים או אי עמידה קיצונית בהתחייבויות הפיננסיות, הבנק יכול לממש את הנכסים, ולקבל את שלו.
למעשה, רכישת ביטוח נכס ותכולה היא רכישה נבונה לא רק במקרה של לקיחת משכנתא (אז מדובר על חובה ולא על זכות), אלא בכל מצב שבו יש לכם נכס משלכם. בדיוק כפי שלא תחלמו לוותר על ביטוח לרכב או על ביטוח רפואי בקופת החולים, מדוע לוותר על הביטוח היחיד שיכול להקל קצת על האובדן הגדול במקרה של אסון בנכס? מעבר לכך שלא מדובר על הוצאה גדולה מדי, וניתן לבצע סקר שוק, השוואת מחירים ואפילו התמקחות עם הגופים המבטחים השונים על עשרות, מאות ואף אלפי שקלים, שיצטברו לסכומים נכבדים לאורך השנים, הרי שהשקט הנפשי שניתן לקבל כאשר קיים ביטוח נכס יכול להיות שווה הון לא קטן בהתנהלות היומיומית ובהמשך החיים.
כאשר מדובר על הוצאה גדולה, ובמיוחד כאשר מדובר על הוצאה חריגה בהיקפה, באורכה ובמשמעויות שלה כמו ההוצאה על ביטוח משכנתא ונספחיו השונים, הרי שמומלץ בחום לקרוא כל סעיף וסעיף, להתעכב על כל אלמנט לא ברור ולוודא כי גם אתם מקבלים הגנה וסעד במקרי אסון ולא רק הבנק הוא ה"נהנה" העיקרי מהפעלת הביטוח. היעזרות באנשי מקצוע מתחום המשכנתאות ובעיקר מתחומי ביטוח משכנתאות, נכסים ומבנים היא חיונית ומומלצת בחום.